Pilditulem otsingule emotional violence

Me kõik oleme kuulnud emotsionaalset vägivallast, aga mida paljud ei tea, on see, et nad elavad selle sees, kuna seda on tunduvalt raskem ära tunda, kui füüsilist vägivalda.

Nimelt on vägivallatseja väga osav manipuleerija, süüdistaja ja kritiseerija ja teeb oma ohvrile pidevat ajupesu, pannes ta uskuma, et asi pole mitte TEMA vägivaldes käitumises, vaid hoopis SINUS.

Püüdes seda ütlust loogilisse keelde tõlkida, tähendaks see seda, et asi pole mitte tema vägivaldses käitumises, vaid sellest, et sina ei talu vägivalda hästi. Humoorikas onju? Aga töötab imeliselt ohvri peal.

Ohver nimelt on pikka aega kuulnud, kuidas ta on kõiges süüdi ja kuidas ta ei tee midagi õigesti ja kuidas ta on ära teeninud sellise kohtlemise. See hüpnoos on pannud ta arvama, et kui ta vaid oleks ise parem, siis ei oleks ka vägivalda. VALE!

Kui keegi käitub sinuga emotsionaalselt vägivaldselt, siis on ALATI VIGA TEMAS!!! Vägivallatseja ütleb alati, et ta oli sunnitud käituma vihaselt, kriitiliselt ja ebaviisakalt, kuna sina panid ta  nii käituma.

Reaalsus on see, et iga inimene vastutab oma käitumise ja emotsioonide kontrollimise eest ISE, kui ta käitub ebasobivalt, siis on asi selles, et TEMA ei oska käituda, mitte, et sina PANED kedagi kuidagi vägivaldselt käituma. See on vägivallatsejate tehnika lihtsalt, näe seda läbi. Nad ei ole kunagi süüdi, seega pead süüdi olema sina! Ära usu seda.

Aga milline see emotsionaalselt vägivaldne kohtlemine siis välja näeb? Nagu ma ennegi ütlesin, on see nii sage ja nii levinud ja nii raskesti arusaadav, et inimene ei pruugi teadagi, et ta elukaaslane, ema, isa, sõber vms on temaga emotsionaalselt vägivaldne.

Inimene on emotsionaalselt vägivaldne näiteks kui:

Sa räägid talle oma murest seoses ta käitumisega ja ta saab vihaseks ja süüdistab sind kõiges

Ta kutsub sind nimedega, mis on solvavad ja alandavad

Ta alahindab sind regulaarselt, jättes mulje, et ta on põhimõtteliselt kõiges sinust parem ja sinul on hunnik vigasid (tal vigasid pole enda arvates või on need üliväikesed sinu suurte vigade kõrval).

Tal puudub empaatia või on see vähene. Seega näeb ta kõike alati egoistlikust vaatepunktist ja kõik keerleb tema tunnete, soovide ja mõtete ümber. Ta ei saa aru, et teised on temast eraldiseisvad indiviidid, ta arvab, et kõik peavad mõtlema ja tundma nagu tema.

Ta ei ole hea kuulaja, tal hakkab ruttu igav, ta kehakeel on suhtlemisel kehv (vaatab tv-d, teeb muid asju, ei vaata sulle otsa eriti, ei nooguta jutu ajal, ei suuda saada aru, millest sa räägid jne). Kui sulle ei meeldi selline lapsik vestlus, siis süüdistab ta sind selles, et sa nõuad liiga palju või vingud või muud sarnast.

Ta ei võta vastutust- KUNAGI.  Kõik, mis läheb halvasti, on sinu süü. Kui kodu on sassis- oled sina süüdi, kui rahadega ei tule kuu lõpus välja on asi muidugi jälle sinus, kui ta ärritub ja on kehv kuulaja, on ka asi sinus. Tema on ingel 🙂

Ta on väga kritiseeriv oma lähedastega. Keegi pole piisavalt hea. Ja tema kriitika toon on halvustav, mitte abistav ja toetav.

Ta eitab oma probleeme ja ei taha 98% minna teraapiasse, kuna nemad pole süüdi milleski.

Ta toon sinuga rääkides, on sageli ebasobiv- alandav, karm, kriitiline, ebasõbralik, aga sinult ootab ta alati meeldivat tooni ja meeldivaid sõnu. Seega, nõuab ta pidevalt, et sina oleksid temaga hea ja tore, aga tema võib sinuga teha, mida iganes tahab. Karjuv ebaõiglus.

Talle meeldib sind kontrollida ja seega pead sa mõtlema nagu tema ja tegema kõike nagu tema, individuaalsust ei suuda ta mõista. Kui sa tahad olla sina ise, siis surub ta selle maha ja arvab, et sa pole tema jaoks piisavalt hea.

Ta võib sind ähvardada, kui sa ei tee nii nagu tema tahab.

Paljud räägivad halba ka su sõprade ja perekonna kohta, selleks, et sind nendest eemaldada ja omada veel enam kontrolli sinu üle.

Kui sina oled kurb, siis tema on ilmselt vihane. Ta ei tule sind lohutama ja toetama ja ei püüa aru saada, mis sul viga on. Ta on külm nagu kivi…või siis vihane, et sa selline tönnija oled, muide ALATI TÜHJA KOHA PEALT, sest kuna tal empaatiat pole, ei saa ta aru, et sinu jaoks oluline asi, ei pruugi tema jaoks oluline asi olla. Ta ei mõista, et olete erinevad inimesed. Ta ei tunne süüd, et tegi sulle haiget.

Kui tunned, et armastus võrdub pidev valu ja piin, siis on see emotsionaalselt vägivaldne suhe.

Teiste seltskonnas on ta enamasti väga sarmikas ja viisakas, aga sinuga kodus vahetab ta maski. Sellepärast ei saagi teised enamasti aru, miks sa nii toreda inimese juurest tahad lahkuda.

Ta on enamasti perfeksionist ja mõteb must-valgelt. Kui sa parandad enda juures midagi, siis loeb ainult see, kui jõuad maksimum tulemuseni, aga mitte see, kui oled juba paranenud natuke. Ta on lähedastega väga karm.

Tema jaoks ei kehti ütlus- perekonnas peavad olema kõik õnnelikud. Tema jaoks on oluline, et emotsionaalsel tasandil oleks tema õnnelik. Sa võid olla kurb, õnnetu, ärritunud ja segaduses ta käitumises, aga teda ei huvita see, sest TEMA ARVATES pole midagi viga. Seega on ta kehv sõber.

Ta väidab, et armastab sind, aga siis käitub nii nagu oleks väga kehv sõber- ei kuula, ei hooli, ei mõista. Mis armastus see selline veel on? Sinu ja tema armastuse tähendus on kaks täiesti erinevat asja. Tema jaoks võib armastuses ka vägivaldne olla.

Sa ei julge temaga kõigest rääkida ja kardad ta reaksiooni. Tervislikus suhtes asjad nii ei ole.

Tingimusteta armastus on tema jaoks võõrsõna. Ta ei oska armastada ja veel enam tingimusteta armastada. Aga nõuab, et sina teda tingimusteta armastaksid (ebaõigluse teema).

Sa tunned, et oled hulluks minemas, sest kahtled oma reaalsuses ja intuitsioonis. Sa nagu oleksid mõistnud, et ta vihane ja karm käitumine oli vale, aga samas ta kordab sulle, et ei olnud ja et asi on selles, et sina oled liiga tundlik või saad valesti aru. Sa nagu kaotaks pea ja ei tea enam, mis on õige reaalsus.

Kui tundsid end mu jutust ära, siis tea, et on väljapääs sellest põrgust. Enne kui sa välja pääsed, vajad aga hoopis sina teraapiat. Su enesehinnang on nii maha tehtud, et sa ei julge ja ei oska sageli lahkuda. Sa ei tea, mis on õige ja vale enam. Samuti võib sul olla tugev depressioon ja ärevus ja muud probleemid.

Ära unista, et suudad ta päästa. Päästa ennast, siis oled sa ka tugevamal positsioonil, et teha otsus suhte kohta.

Ilma teraapiata elavad inimesed sageli aastakümneid vägivallatsejaga koos. Sa väärid õnne ja tea, et see on saavutatav!

 

Ilusat päeva, sõbrad:)

Kerli